Place
Time
Bonita Vista
1
8:17.68
West Hills
2
8:19.12
Centerville, Ohio
3
8:23.80
Escondido
4
8:25.22
Huntington Beach
5
8:31.16
Glendora
6
8:36.55
University of SD
7
8:37.2
Sweetwater
8
8:39.73
Fallbrook
9
8:47.54
Helix
10
8:54.33
Hesperia
11
8:56.25
Ramona
12
8:57.66
El Cajon Valley
13
8:57.68
J.W. North
14
9:06.09
Mira Mesa
15
9:07.11
#4 Boys 4 x 100 Relay--4
Place
Time
Serra
1
45.69
Fallbrook
2
45.95
Hoover
3
47.15
University City
4
47.83
RBV
5
48.55
#6 Boys 4 x 100 Relay--3
Place
Time
Monte Vista
1
43.85
West Hills
2
43.91
Mt. Carmel
3
44.47
J.W. North
4
45.08
Hesperia
5
45.27
Temecula Valley
6
45.43
Sweetwater
7
45.58
Torrey Pines 'B'
8
45.70
#8 Boys 4 x 100 Relay--2
Place
Time
Ramona
1
43.53
Torrey Pines 'A'
2
43.64
Trabucco Hills
3
43.68
Steele Canyon
4
43.97
Mira Mesa B
5
44.42
Kennedy
6
44.71
Eastlake
7
45.01
Oceanside
8
46.55
Castle Park
9
46.85
#10 Boys 4 x 100 Relay--1
Place
Time
El Camino
1
43.60
Rancho Bernardo
2
44.02
Scripps Ranch
3
44.43
Bonita Vista
4
44.43
Mira Mesa
5
44.68
Granite Hills
6
44.68
Morse
7
45.54
El Cajon Valley
8
46.32
#13 Boys 1600 Meters--2
Place
Time
Ahmed Osman
San Diego
1
4:30.84
Petros
RBV
2
4:31.74
Jason Baum
RBV
3
4:32.78
Azuel Gomez
Sweetwater
4
4:34.52
Mike Boulos
Cerritos
5
4:35.05
#15 Boys 1600 Meters--1
Place
Time
Jose Lopez
San Diego
1
4:23.57
Ryan Becljos
Bonita Vista
2
4:26.34
Garrick Frew
Helix
3
4:27.89
Billy Scott
West Hills
4
4:28.52
Jeff Wilson
El Camino
5
4:29.71
Gavin Coleman
Poway
6
4:29.96
Andre Castillo
Rancho Bernardo
7
4:31.98
Jacob Bradosky
Centerville, Ohio
8
4:35.06
Petie Flores
Hesperia
9
4:38.64
#19 Boys 110 High Hurdles--3
Place
Time
Wind -0.9
Adam Valenzuela
Valley Center
1
15.81
Tyler Phillips
La Costa Canyon
2
15.88
Alex Pitt
West Hills
3
16.87
Kyle Peterson
Trabucco Hills
4
17.16
Guiterrez
Bonita Vista
5
17.25
Espley
West Hills
6
17.40
David Crawford
Mira Mesa
7
17.59
Ryan Coghill
Trabucco Hills
8
17.82
John Hackert
Centerville, Ohio
9
18.46
#20 Boys 110 High Hurdles--2
Place
Time
Wind -1.4
Desi Burt
Serra
1
15.69
Joe Hernandez
Castle Park
2
15.92
Fred Santistevens
Valley Center
3
16.31
Chris Costa
Granite Hills
4
16.53
Cameron Santos
El Cajon Valley
5
16.97
Sean McGregor
Mt. Carmel
6
17.07
Ryan Groth
Bonita Vista
7
17.33
Jonathan Meeker
Eastlake
8
17.55
Nigel Green
J.W. North
9
17.62
#21 Boys 110 High Hurdles--1
Place
Time
Wind -1.4
Bryan Payne
Trabucco Hills
1
14.64
Mike Mateljan
Fallbrook
2
15.11
Daniel Longoria
Glendora
3
15.36
Byron Roberson
Hilltop
4
15.61
Richard Sherman
Dominguez
5
15.72
Matt Loustalet
Granite Hills
6
15.78
Edward Saddler
Serra
7
15.86
Frank Pascoe
Centerville, Ohio
8
17.41
#23 Boys 100 Meters--3
Place
Time
Cory Shaffer
West Hills
1
11.44
Raymond Jones
Mira Mesa
2
11.55
Dani Minkoff
San Pasqual
3
11.57
Corey Thompson
Monte Vista
4
11.62
Derek Winters
El Camino
5
11.76
Tommy Woods
Granite Hills
7
11.91
Jake Jorde
Fallbrook
6
11.91
Perry Gardner
El Cajon Valley
8
12.07
Tim Saavedra
Trabucco Hills
9
12.11
#25 Boys 100 Meters--2
Place
Time
Wind -0.9
Dax Danns
Helix
1
11.09
Tomy Long
Steele Canyon
2
11.28
Isaiah Goodman
Dominguez
3
11.30
Elrod
Rancho Bernardo
4
11.36
Kevin Chen
Trabucco Hills
5
11.41
John Parker
Ramona
6
11.49
DeAndre Hall
Dominguez
7
11.57
Craig Jackson
Eastlake
8
11.62
Dean McCastle
Vista
9
11.62
#27 Boys 100 Meters--1
Place
Time
New Meet Record
Wind -0.3
Lionel Larry
Dominguez
1
10.66
D.J. Clark
El Camino
2
10.98
Tre'Dale Tolver
Mira Mesa
3
11.16
Derrik Greer
Dominguez
4
11.22
Quentin Oneal
Monte Vista
5
11.48
Vinnie Weathers
Serra
6
11.54
Josh Eliot
Hesperia
8
12.16
#29 Boys 800 Meters--3
Place
Time
David Meyer
Scripps Ranch
1
2:03.40
Tyler Buck
Valley Center
2
2:03.67
Ryan Willis
Torrey Pines
3
2:04.51
Dustin Pritchard
Mt. Carmel
4
2:05.67
John Sullivan
Trabucco Hills
5
2:05.70
Noa Hammond
University City
6
2:06.27
Drake Woodside
Temecula Valley
7
2:06.52
Garrit Fox
Steele Canyon
8
2:07.14
Julian Zamora
Bonita Vista
9
2:07.53
Abraham Alvarez
Bonita Vista
10
2:07.94
Kyle Richardson
Trabucco Hills
11
2:08.54
Robbie McGrorty
Monte Vista
12
2:09.27
Vick Buckmaster
Steele Canyon
13
2:09.83
#31 Boys 800 Meters--2
Place
Time
Jabril Mohammed
Helix
1
2:01.33
David Edwards
Poway
2
2:02.15
Eric Dworsky
Torrey Pines
3
2:02.74
Mitch Plueger
Mt. Carmel
4
2:02.90
Ted Tracy
Huntington Beach
5
2:02.95
Luis Carrillo
Granite Hills
6
2:04.54
Nick McCann
University of SD
7
2:05.04
Ray Wilson
Serra
8
2:07.94
Adrian Haywas
El Camino
9
2:10.26
Rodrigo Flores
Eastlake
10
2:10.62
#33 Boys 800 Meters--1
Place
Time
Jesse O'Brien
San Pasqual
1
1:57.47
Evan Tamura
Huntington Beach
2
1:57.82
Ramon Hamilton
Dominguez
3
1:59.03
Andy Gausepohl
Fallbrook
4
1:59.24
Jake Ruzevick
Coronado
5
1:59.37
Audie Alexander
Glendora
6
1:59.50
Chad Allison
Huntington Beach
7
2:00.56
Javier Diaz
Sweetwater
8
2:01.15
AJ Fenlason
Rancho Bernardo
9
2:01.31
Petie Flores
Hesperia
10
2:02.66
#36 Boys 400 Meters--3
Place
Time
Harian Saiz
Bonita Vista
1
52.18
Matt Dollard
University of SD
2
52.67
Matt Oliver
Kennedy
3
52.95
Justin Elwood
Eastlake
4
53.18
Nate Kock
Temecula Valley
5
53.58
Kevin Parvaresh
Torrey Pines
6
53.59
Marcus Sears
J.W. North
7
54.47
Troy Shine
Cerritos
8
55.74
#38 Boys 400 Meters--2
Place
Time
Daniel Lofton
Poway
1
50.78
David Holly
Dominguez
2
51.25
Mark Porter
Granite Hills
3
52.19
Eligah Wesson
Dominguez
4
52.69
Bill Guiney
Centerville, Ohio
5
52.97
Dominic Mercaldo
Torrey Pines
6
53.83
Jose Alonzo
Fallbrook
7
53.90
Maurice Chappell
Hesperia
8
54.65
Norman Yang
Torrey Pines
9
54.79
#40 Boys 400 Meters--1
Place
Time
James Rhodes
Ramona
1
48.46
Scott Chillinsky
Centerville, Ohio
2
49.65
Ramon Hamilton
Dominguez
3
50.16
Sean McBride
Dominguez
4
50.96
Brandon Ryan
University of SD
5
51.47
Ryan Estes
Mt. Carmel
6
52.85
Kevin Ott-Wright
Scripps Ranch
7
53.40
#41 Boys 3200 Meters
Place
Time
Babey Wagnew
Helix
1
9:17.18
Ahmed Osman
San Diego
2
9:36.23
Murat Kayali
La Jolla
3
9:38.61
Matt Recker
Fallbrook
4
9:49.53
Jose Lopez
San Diego
5
9:50.39
Jason Baum
RBV
6
9:54.54
Ryan Graddy
Torrey Pines
7
9:54.99
Brett Thomason
Rancho Bernardo
8
9:55.08
Sculbert
Rancho Bernardo
9
9:55.81
Thomas Whitcomb
San Pasqual
10
9:56.64
Alec Petros
RBV
11
10:01.34
Billy Pryzbila
Centerville, Ohio
12
10:03.23
DJ Martin
Torrey Pines
13
10:03.64
CJ Hersh
Torrey Pines
14
10:07.88
Carl Dargitz
Rancho Bernardo
15
10:09.62
Alex Fontaine
Fallbrook
16
10:11.37
Agustin Mateo
RBV
17
10:11.63
#45 Boys 300 Int. Hurdles--4
Place
Time
Fred Santistevens
Valley Center
1
41.28
Mike Mateljan
Fallbrook
2
41.95
Robert Shakleford
Mt. Carmel
3
42.55
Valenzuela
Valley Center
4
42.82
Matt Espley
West Hills
5
43.52
Abraham Muhize
El Cajon Valley
6
44.27
Jess Farmer
University City
7
44.66
Rauri Fitzpatrick
Torrey Pines
8
44.66
Abel Peiez
Castle Park
9
45.39
#46 Boys 300 Int. Hurdles--3
Place
Time
Jarrel Davis
El Camino
1
42.08
Jacob Shalhoub
El Camino
2
42.69
Scott Jefers
Torrey Pines
3
42.88
Dominique Younger
Vista
4
44.97
Kevin Swartzlander
Scripps Ranch
5
46.09
Aaron Pickens
Hesperia
6
46.53
DJ McKenzie
Huntington Beach
7
48.07
Mike Clark
Ramona
8
48.11
George Lane
San Pasqual
9
48.70
#47 Boys 300 Int. Hurdles--2
Place
Time
Nick Montemarano
La Jolla
1
41.28
Daniel Longoria
Glendora
2
41.73
Noah Ng
Temecula Valley
3
41.81
Joe Hernandez
Castle Park
4
42.33
Joe Tidewell
Poway
5
42.51
David Shullo
Torrey Pines
6
43.11
Antonio Valencia
El Cajon Valley
7
43.82
#48 Boys 300 Int. Hurdles--1
Place
Time
Bryan Payne
Trabucco Hills
1
38.00
Matt Loustalet
Granite Hills
2
40.60
Kevin Ott-Wright
Scripps Ranch
3
41.14
Bersain Gutierrez
Bonita Vista
4
41.34
Christopher Jackson
El Cajon Valley
5
41.51
Chris Costa
Granite Hills
6
42.64
Frank Pascoe
Centerville, Ohio
7
43.85
John Hackert
Centerville, Ohio
8
44.66
Richard Sherman
Dominguez
9
44.95
#51 Boys 200 Meters--3
Place
Time
Preston Nealy
Rancho Bernardo
1
22.99
Charles Tyler
West Hills
2
23.08
Ryan Sevier
West Hills
3
23.30
Marcus Logan
J.W. North
4
23.36
Roo Brown
Eastlake
5
23.40
Nate Koch
Temecula Valley
6
23.81
Smith
Scripps
7
23.95
Vincent Reece
Hesperia
8
24.45
Daniel Chang
Bonita Vista
9
24.57
#53 Boys 200 Meters--2
Place
Time
Tre'Dale Tolver
Mira Mesa
1
22.52
Mike Elrod
Rancho Bernardo
2
22.75
Isaiah Goodman
Dominguez
3
22.87
Jennings
Ramona
4
23.14
Stan Griffith
Mt. Carmel
5
23.29
Kenny Lawson
Scripps Ranch
6
23.72
Tommy Woods
Granite Hills
7
23.81
Michael Evans
Scripps Ranch
8
24.13
Cedric Fuqua
Hesperia
9
24.41
#55 Boys 200 Meters--1
Place
Time
Lionel Larry
Dominguez
1
21.39
D.J. Clark
El Camino
2
22.16
Derrik Greer
Dominguez
3
22.71
Cory Shaffer
West Hills
4
22.73
Andrew Denny
Mt. Carmel
5
22.79
Kevin Chen
Trabucco Hills
6
23.27
Kevin Parvaresh
Torrey Pines
7
23.34
Norman Yang
Torrey Pines
8
23.41
Maurice Chappell
Hesperia
9
24.21
#56 Boys Distance Medley
Place
Time
El Camino
1
10:29.45
Vista
2
10:41.64
Helix
3
10:42.69
Poway
DQ
10:55.76
Huntington Beach
4
10:56.25
Sweetwater
5
10:59.03
Centerville, Ohio
6
11:05.35
Escondido
7
11:12.74
El Capitan
8
11:14.42
RBV
9
11:16.44
Fallbrook
10
11:17.24
Bonita Vista
11
11:19.68
University of SD
12
11:20.19
Torrey Pines
13
11:23.30
Rancho Bernardo
14
11:25.38
Trabucco Hills
15
11:25.90
#58 Boys 4 x 400 Relay--4
Place
Time
Trabucco Hills
1
3:23.09
Ramona
2
3:27.27
Dominguez
3
3:30.49
J.W. North
4
3:34.50
Serra
5
3:44.01
University of SD "B"
6
3:45.13
Hoover
7
3:47.74
University City
8
3:53.53
J.W. North
9
3:55.65
#60 Boys 4 x 400 Relay--3
Place
Time
El Cajon Valley
1
3:36.43
Monte Vista
2
3:36.87
West Hills
3
3:38.26
Steele Canyon
4
3:39.02
Mira Mesa
5
3:39.64
Temecula Valley
6
3:44.58
Castle Park
7
3:45.89
Huntington Beach B
8
3:46.91
#62 Boys 4 x 400 Relay--2
Place
Time
Mt. Carmel
1
3:26.94
Fallbrook
2
3:27.7 HT
University of SD
3
3:28.96
Hesperia
4
3:39.02
Huntington Beach A
5
3:41.55
RBV
6
3:43.43
#64 Boys 4 x 400 Relay--1
Place
Time
Dominguez
1
3:25.29
Bonita Vista
2
3:27.83
San Pasqual
3
3:28.23
Rancho Bernardo
4
3:29.54
Scripps Ranch
5
3:30.27
Granite Hills
6
3:32.99
Centerville, Ohio
7
3:34.65
Torrey Pines 'A'
8
3:37.76